• Tüm Kategoriler
  • Dövme Modelleri ve Anlamları

   Dövme Modelleri ve Anlamları

   TATTOO ( DÖVME ) MODELLERİ VE TAŞIDIKLARI ANLAMLAR

   Dövme, eskiden beri bir şeyleri sembolize etmek için ( güç, gurur, dayanıklılık vs. gibi ) bu özellikleri taşıyan canlıların resimleri kullanılmış ve bu özellikler taklit edilmiştir. Genelde dövme yapımında resmedilen çoğu canlı figürlerinin ( özellikle hayvanlar ) iyi yanları anlam olarak temel alınmış ve yapılmıştır ve halen de yapılmaya devam etmektedir. Dövme olarak tercih edilen canlı ya da cansız varlıkların ne anlam taşıdığı hep bir tartışma konusu olmuştur fakat burada önemli olan şey sizin niyetinizdir ki siz bir dövme yaptırırken ona ne anlam yüklemek istiyorsanız dövmenizin anlamı odur. Yine de dünyanın geri kalan kısmında klasikleşmiş bazı desenler vardır ki anlamları artık benimsenmiş ve kabul edilmiştir. İşte bunlardan bazıları aşağıda kısa açıklamaları ile verilmiştir.


   Dövme motifleri ve Dövmelerin anlamları 

   Kelebek dövmesi: Kişisel değişimin inanılmaz gücünü aktarmanın güzel bir yolu, bir dövme stili olarak kelebek oldukça popüler olmuştur. Kelebeğin enerjisi, denge dönüşüm ve zarafetle bağdaştırılır. Kelebek aşağı sırt bölgesi için güzel bir motif oluşturur 

   Kartal dövmesi: Genelde motorcular, çevreciler, uç spor meraklıları arasında talep edilen bir dövme stilidir. Kartalın enerjisi güç, özgürlük ve aydınlanmayı anlatır. 

   Doğan dövmesi: Acımasız ve görkemli; doğanın korkunç çığlıkları ve güçlü pençeleri özellikle celtic ve amerikan yerli kabileleri arasında popüler bir dövme stili olmuştur. Doğan dürüstlük ve zekânın simgesidir.

   Baykuş dövmesi: Meşhur ötüşü ve gece yaşayışıyla baykuş hem gençler hem de yaşlılar arasında popülerdir. Baykuş görüşün, bilgeliğin ve anlayışın simgesidir. 
   Kuzgun dövmesi: Poe taraftarları ve büyüye meraklı olanlar arasında yaygındır. Kuzgunun siyah tüyleri ve meşhur dik bakışı çok fazla dövme motifinde bulunur. Kuzgun bilinmeyene ve öbür dünyaya yolculuğu simgeler. 
   Ayı dövmesi: Onun alanını paylaşan diğer hayvanlardan daha üstün olan ayı; gücün, kendini korumanın ve bilgeliğin simgesidir. 
   Puma dövmesi: Dağ aslanı olarak ta bilinen bu ormanın yalnız bekçileri uzaklara ulaşan çığlıklarıyla avına korku salar. Puma liderliğin, sadakatin ve cesaretin simgesidir.

   Geyik dövmesi: Sessiz ve oldukça saf olan bu güzel, zarif yaratıklar popüler bir yaban yaşam dövme motifidir. Geyik barışın, duyarlılığın ve kibarlığın simgesidir. 
   Tilki  dövmesi: Kurnaz ve hızlı olan tilki birçok hayvan benzetme ve simgelendirmelerine konudur. Doğal olarak tilki, zeka, sağduyu ve kurnazlığın simgesidir. 
   Kurt dövmesi: Kurt genelde insana olan aşırı benzerlik ve çekiminden dolayı dövme motifleri arasında sık kullanılır. Bizim evcilleştirilmiş köpeğimizin gelişmiş hali olan kurt öğretme yeteneği, sadakat ve işbirliğini simgeler. 
   Kurbağa  dövmesi: Her zıplayışta inanılmaz yol kat edebilen kurbağalar renkli ve oyuncu, şen dövme motiflerindendir. Kurbağa uzun yıllarca iyileştirme güçleriyle saygı duyulan, barışçıl değişim ve uyumluluğa saygıyı simgeler. 
   Somon (koi)  dövmesi: Her zaman akıntıya karşı direnen somon balığı azmin kararlılığın simgesidir. Aynısı hayvanın ısrarcı ve kararı totem doğası için de geçerlidir. Uzak doğuda akıntıya karşı yüzerek bahsi geçen efsanevi nehrin kaynağına ulaşan koi bir dragona dönüşerek manevi dünya ile maddi dünya arasında gidip geleceğine inanılır. 
   Kaplumbağa dövmesi: Dünyayı kabuğunun rahatlığıyla dolaşabilen kaplumbağayla su kuyusunu pınarı özdeşleştiren birçok insan vardır. Kaplumbağa korumanın, iyileştirmenin ve iç bilgeliğin simgesidir. Sabır bilgelik ve uysallığı simgeler. 
    Balina dövmesi: Denizin memelisi olan balina, insanlığı zekâsı ve sosyal doğasıyla büyülemiştir. Bir balina ruhu sizin koruyucunuz olduğunda bu uyumun, iletişimin ve zekânın alametidir. Balina dövmeleri genelde ayak bileğinde ve aşağı sırt bölgesinde yapılır.
   Kedi dövmesi: Binlerce yıl önce ilk olarak mısırlılar tarafından evcilleştirilen kedi, dünyanın dört bir yanında birçok kadın ve erkeğin kalbinde ve evinde kendine yer Kedi özgürlük, çabuk iyileşme ve düşünce özgürlüğünün simgesidir.

   Köpek dövmesi: Kalıcı yoldaş ve insanoğlunun en yakın arkadaşı olan köpek insanlara diğer hayvanların olmadığı bir biçimde bağlıdır. Doğasına uygun olarak, köpek sadakatin ve dostluğun simgesidir. Birçok insan dövme motifi olarak kendi aile köpeklerinin portresini vücutlarına işlemişlerdir. 
   At dövmesi: Çağlar boyunca kendini insanlığa adamayı seçmiş büyük gücün ve kuvveti simgeleyen atlar insanı büyülemiştir, atın totemi özgürlük, kuvvet ve harekettir. 
   Papağan: Bu güzel, renkli kuşlar inanılmaz dövme motifi oluştururlar. Gri, yeşil, mavi, ya da kırmızı olan papağanların güzelliği ve mimik kabiliyeti onları bize sevdirdi. Koruyucu olarak papağan, bize iletişim, aydınlanma yükselme, güzellik ve komiklik sağlar. 
   Aslan dövmesi: Ormanın kralı aslan gurur, liderlik ve cesareti temsil eder. 
   Kertenkele dövmesi: Tehlikeden kaçmak için kuyruğunu bırakıp giden kertenkele totemi bize oluruna bırakma ve kendini koruma prensiplerini gösterir. Polenezyan kabilelerinde rastlanan gecko dövmesi kertenkele dövmeleri arasında en yaygın olanlarıdır. 
   Kaplan dövmesi: Büyük kedilerin içinde en büyüğü olan kaplan büyük gücün ve iktidarın simgesidir. Eğer kaplan son zamanlarda koruyucunuz olduysa yeni maceralara ve gücünüzün ve ihtirasınızın uyanışınıza hazır olun. 
   Jaguarlar ve panterler: gizlenmiş olmuş jaguarlar ve panterler gizlenme ustalarıdır. Bu yırtıcı ve öldürücü hayvanlar avlanırken gizlenme yeteneklerine güvenirler. Totem olarak jaguar oldukça gizemli ve çekici bir hayvandır. 
   Akrep dövmesi: Güçlü bedeni ve ölümcül iğnesiyle bilinen akrep gelecek tehlikeleri veya zor dönüşümleri haber verir. 
   Dragon dövmesi : Genelde dragon, uzun ömür, bilgelik, sonsuzluk ve dünyalar arasında dolaşabilmeyi simgeler. Dragonun iyileştirici güçleri vardır.

   Çiçekler bitkiler ve Dövme Sanatı 


   Nergis dövmesi: Umut, karşılıksız sevgi ve saygıyı simgeler. 
   Papatya dövmesi: papatyalar masumiyeti simgeler. Yinede bazı papatyaların kendi eşsiz anlamları vardır. Beyaz yabani papatya "düşüneceğim " anlamındadır. Renkli papatyalar güzelliği simgeler. Michealmas papatyaları "elveda” demektir. 
   Keltik efsanesine göre papatyalar doğarken ölen çocukların ruhundan çıkmıştır. Tanrı papatyaları dünyanın dört bir yanına yas tutan ebeveynleri neşelendirmek için serpiştirmiştir.
   Hibiscus dövmesi: yani namı diğer amber çiçeği, zarif güzelliğin bir simgesidir. Önceleri güney Çin in ılık ikliminde yetişiyorduysa da, sonraları Pasifik okyanusunu aşmış, ve nihayetinde 1842 yılında Amerika birleşik devletlerine kadar ulaşmıştır 
   Zambak dövmesi: Su zambağı: kalbin saflığı. Kurbağa zambağı: Kılık değiştirme, kaplan zambak: "Beni sevmeni istiyorum " beyaz zambaklar: saflık ve sevimlilik. Ve sarızambaklar flörtü simgeler. Bir Çin atasözü der ki eğer cebinde sadece iki peni varsa biriyle ekmek diğeriyle zambak al. 
   Nilüfer ( lotus ) dövmesi: Amber çiçeği gibi evrensel olarak yabancılaşmış sevgi ve bu sevginin gerektirdiği boş arzuları sembolize eder. Nilüfer çiçeğinin vatanı mısır ve Hindistan’ da bulunur. 
   Gül dövmesi: Oldukça popüler bir dövme modeli olan gül farklı sebeplerden dolayı herkes için başka bir şeyi simgeler. Yinede dövmelerin çok az geleneksel anlamları olması onları
   Clytia nın yunan mitine göre güne bakan çiçeklerinin oldukça romantik bir hikâyesi vardır. Clytia güzel bir su perisidir ve güneş tanrısı olan apolloyu sever. Apolloyu görebilmek için 9 gün boyunca dimdik duru bir şekilde onu bekler, onun ilgisini çekmek için bekler durur ve apollonun ilgisini çekemediğinden sonunda güne bakan çiçeğine dönüşür. 
   Golden Arrow Tattoo Piercing 
   Dini motifler 
   Haç işareti dövme: farklı tasarım ve çeşitlilikte olan haçlar, Hıristiyanlar arasında oldukça popüler olan dövmelerdendir. Ayrıca Protestanlar haç işaretlerinin yanına dövme olarak kendi kiliselerinin amblem ve mührünü yaptırırlar. Tavus kuşu: Hıristiyan tarihinin ilk zamanlarının sembolü olarak kullanılır. Tavus kuşu tüylerini her kabarttığında yeni tüyler eski tüylerinin güzelliğini bastırır. 
   Zambak dövmesi: genelde doğu bölgesinde ölümsüzlüğü ve sonsuz yaşamı simgeler. 
   Anka kuşu (felix) dövmesi: ölüp yeniden küllerinden doğan Anka kuşu yeniden diriliş anlamında Hıristiyanlarca kullanılan bir dövmedir. 
   Buğday başı dövmesi: (genelde 3 tane): yaşam kaynağını ve ekmeğini simgeler. 
   Pelikan dövmesi: Bu su kuşu yavrularını beslemek için kendi göğsünden kan akıttığından ilk Hıristiyanlara vefa anlamında yapılan bir dövmedir. 
   Palmiye yaprağı dövmesi: İsa’nın Kudüs e son gelişinde ona tapınmayı ve selamlamayı simgeleyen palmiye yaprağı manevi değerlerin simgesidir. 
   Çoban dövmesi: Genelde omzunda bir koyun taşırken çizilen çoban bizim manevi çobanımız olan İsa’nın şefkatini simgeler. 
   Yağmur bulutları dövmesi: Halos diye de bilinen yağmur bulutları genelde İsa Meryem ve aziz motiflerine ek olarak kullanılır. 
   Gemi dövmesi: Zor ve kasırgalı denizlerde ilerleyen gemi motifi kiliselerin tüm tehlikeler rağmen ayakta kaldığını simgeler. 
   Lamba dövmesi: Genellikle cinlerle birlikte kullanılan lamba gaz lambası şeklindedir. Lamba genelde tanrı kelimesini simgeler. 
   Balık dövmesi: Yunan kelimesi olan ICTHUS yani balık İsa, tanrının oğlu, kurtarıcı anlamında olup, bir Hıristiyan kuma bir çubuk yardımıyla başlığın bir kısmını çizer diğer insanda inanan biriyse eğer gelir ve bu şekli tamamlar. Yani balık Hıristiyanlığın bir simgesidir. 
   Mum dövmesi: Dünyanın ışığı olan İsa’yı takip ettiğinin onun yolundan gittiğinin bir simgesidir. 
   Kuğu dövmesi: Vaftiz sırasında tanrının ruhunun İsa üzerine olmasını simgeleyen kuğu şimdi genellikle trinity’ nin kutsal ruhunu simgeler. 
   Üç tane iç içe geçmiş halka: Eğer celtik dövme modeline uygun bir Hıristiyan dövmesi arıyorsanız iç içe geçişmiş 3 halka en uygunu olur. Bu aynı boyuttaki iç içe geçmiş üç halka eşitliği, bütünlüğü, birliği ve baba oğul kutsal ruh dediğimiz tanrısal üç varlığı simgeler.

    

   ZÜRAFA DÖVMESİ :
   Zürafa, Afrika'nın bir simgesidir. Tanzanya toplumu, resmi sembollerinin biri olarak zürafayı benimsemiştir. Bir dövme tasarımı olarak dikkate değer bu hayvanın soyu tükenmenin tehlikesinde. Bütün vahşi hayatı ve insanın içindeki endişeyi ifade etmektedir.Sakin,huzurlu ve barışçıl bir hayvan motifidir.Zürafa dövmesi,genellikle hayvanın baş kısmının yada bütün gövdesinin,uzun boynu ve büyük gövdesiyle tasarlanan,esnekliği,gücü ve zarifliği temsil eden bir modeldir.

   OĞLAK DÖVMESİ : 
   Erkek oğlak iktidarın, dişi oğlak ise üretkenliğin simgesidir. Hayvansal bir totem olarak oğlağın keskin boynuzları, algıyı, pratikliği ve kararlılığı temsil etmektedir. Oğlaklar dengeli ve güvenilir hayvanlardır. Oğlak dövmesi,üstün zekayı,algılama hızını ve dürüstlüğü ifade etmektedir.Dövme şekli olarak genellikle baş kısmı ve boynuzlarıyla tasarlanan yırtıcı ve vahşi bir görüntüye sahipdir.

   KUPALARIN DÖRTLÜSÜ DÖVMESİ :
   Bir gencin, ağacın altında oturduğu, üç kupa takımını düşündüğü, bir bulutun içinden çıkan bir kol ile kupa dörtlüsünü teklif etmektedir. Buna rağmen yinede bir hoşnutsuzluk ifadesi vardır. Kupa dörtlüsü; yorgunluğu, nefreti ve hayali kızgınlığı temsil eder.Bu dünyanın şarabı sadece doymuşluğa sebep olmuş gibi,başka bir şarap ise,bir peri hediyesi gibi birçok teklifde bulunur ama o hiçbir teselliyi kabul etmez olarak tanımlanır.Hemde karışılan bir zevkin kartıdır.  

   YERALTI CÜCE DÖVMESİ : 
   Yeraltı cüce dövmesi, genellikle biçimsiz, kambur ve koca kulaklı yapısıyla tasarlanan şekillerdir. Yeraltı cüceleri,kuzey Avrupa mitolojisinin bodur,ufak şeytanlarıdır.İsveçli bir efsaneye göre mineral hazinenin koruyucularıdır.1850 yıllarında yeraltı cüceleri,çalışkan işciler olduğundan dolayı bahçelerde görülmesi verimliliğin simgesi olmuştur.

   PORSUK DÖVMESİ : 
   Cesareti,kararlılığı,şiddeti ve inatçılığı ifade eden korkutucu ve aynı zamanda sevimli bir hayvan modelidir..Bir Kızılderili ruhu Kılavuz olarak,kendi doğal yapısını yansıtan olumlu özelliklerini temsil etmektedir.Porsuk dövmesi keskin dişli,kısa bacaklı ve kıllı bir hayvan olarak tasarlanmaktadır. Porsuk; sert, güçlü, utangaç, agrasif, anti-sosyal ve cesur bir hayvandır. Ünlü hikâyede porsuk, sağduyunun simgesidir. Vahşi bölgede porsuk, sık sık yaşadığı evini temizler, saman yatak takımlarını değiştirir, iç düzenin ve temizliğin iyi bir örneğidir. Çingeneler ve kumarbazlar, koruma ve iyi şansın işareti olarak porsuk figürleri taşımaktadırlar. Bir kızıldereli ruhu klavuz olarak,kendi doğal yapısını yansıtan olumlu özelliklerini temsil etmektedir.Porsuk dövmesi keskin dişli,kısa bacaklı ve kıllı bir hayvan olarak tasarlanmaktadır.

   AMERİKAN KEL KARTAL DÖVMELERİ 
   Kartal dövmeleri arasında en popüler olandır. Bu kuş,bir çok amerikalı için sembol olmuştur.Askeriyede hizmet eden bazı kişiler,birleşik devletlerine verdiği hizmetin gururunu anlatmak için bu tasarımı tercih eder.Vatanseverliği ve ülkeye bağımlılığı ifade etmenin farklı bir yoludur.Kırmızı,mavi ve beyaz renk tonlarıyla tasarlanır.Tutku,yükselme,özgürlük,güç gibi birçok özel ve anlamlı ifade şekilleriyle simgelenir.

   HAWAİ KÜLTÜRÜNDE PLUMERİA ÇİÇEĞİ :
   Plumeria çiçeği, baharın, doğumun ve yaşamın simgesidir. Çoğunlukla, plumeria çiçeğine göre daha küçük olan amber çiçeği,düzenli bir şekilde kombinasyon edildiği zaman plumeria çiçeği ile muhteşem figürler oluşturan bir dövme tasarımı haline dönüşmektedir.Bu yüzden canlılık ve güzellik anlamını ifade etmek için tercih edilen dövme motifidir.Hawai adasının doğal güzelliği ile, plumeria çiçeği arasında yakın bir ilişki vardır. Hawaide yetişien plumeria çiçeği genelde kolye olarak kullanılsa da, geleneksel hawai kültüründe,özel ve anlamlı bir sanat eseri olarak vücudun farklı kısımlarına işlenerek simgeleştirilir.

   ANARŞİ DÖVMELERİ :
   Global-kapitalizmi, sanayileşmeyi, küresel ısınmayı ve doğa kirliliğini protesto etmek için kullanılan bir dövme olmuştur. Anarşi dövmesinin olağan simgesi "A" ve "O"nun iç içe olduğu bir dizayndır."A" direnmeyi "O" düzeni temsil etmektedir. Bir dövme sembolü olarak anarşi simgesi, üyeleri kabul edilen toplumun inanç sistemi ve onların yaşam tarzından dolayı gruplar arasında çok popüler olmuştur.

   KORSAN BAYRAĞI DÖVMESİ :
   Kalın hatlarla ve siyah gölgelendirme yapılarak kullanılan, genellikle denizci ve korsanlar tarafından tercih edilen dövme şeklidir. Kafatası ve iskelet gibi ölümün daha genel simgelerinden farklı, çapraz uzun kemiklerin bir çiftiyle birleşen kafataslarının özel anlamları vardır.17 ve
   18.yüzyıllarda, korsan denizcilerin arasında,korsan bayrağı olarak kullanılmıştır.Çok deniz sembolü olduğu için korsan bayrağının orijinal isminin kaynağı belli değildir.Korsan bayrağı,yinede korsanlık yapan herkesi yıldırmak için bir sembol ve gemideki korsanları yakalamak için hazır,korkutucu bir sinyaldir.
   KANAT DÖVMESİ : 
   Aslında çok popüler olan bir dövme modelidir. Her farklı desen, farklı bir anlama gelmektedir. Kanat dövmesi,taşıyıcıyla bütünleşerek anlamlaşır.Çoğunlukla,yükseliş,hız,başarı,özgürlük ve arzuyu simgeler.Kanat dövmelerinin birçok efsanesi vardır.Kanat dövmeleri ; kelebek,peri,mitolojik yaratıklar ve kuşlarla bağdaşarak bütün bir ifade oluşturur.Sırt,kol,omuz ve sırtın alt kısmında görülür.

   VİGGO MORTENSEN'S RUS MAFYASI DÖVMELERİ :
   Büyük bir film olmanın yanı sıra, merkezi temaların birine sahiptir. Vory ve zakane ( Rus mafyası ) nın omuzlarında taşıdığı yıldızlar buna bir örnektir .Vory'un dövmelerinin " yasada hırsızlar " ı ifade eden derin bir anlamı vardır.Rus mafya dövmeleri,2007 de üretilen bu film ile daha çok ünlenmiştir.Viggo'nun muhteşem performansı ile en iyi ingiliz filmi ödülünü kazanarak,en iyi uluslararası film seçilmiş dir.Bu filmin hikayesi ile oyuncuların vücutlarında kullandıkları dövme motifleri arasında yakın bir bağ bulunmaktaydı.Dövmelerin,insan hayatındaki derin anlamı ve önemini bu güzel film ile birlikte bir kez daha anlamak dayız. Yıldızlar, güller veya dinsel ikonlar, dövme taşıyıcısının yaşam tarihini anlatmak da; hangi suçları işlediğini, nerde hapsedildiğini, hapishanede kaç yıl harcadığını ve mafyada hangi organizasyon da yer aldıklarını temsil etmektedir.

   PİN-UP GİRL ( SEKSİ POSTER KIZI ) DÖVMESİ:Seksi poster kızı dövmesi,ateşli güzel kadın fiziğini simgeler.Muhtemelen en klasik bir çapayla yaşlı denizci seksi poster kızı dövmesidir.İyi şans getirdiğine inanılır.Pin-up kızları seksi giyinişiyle,renkli saçlarıyla ve kadınların yüzüyle pozun seksi çekiciliği,izleyenin dosdoğru gözüne çarptığı bir modeldir.Pin-up kızı dövmesi hayli uzun bir geçmişe sahiptir.Güzel ve seksi olan bu kadını,poster afişinden,iğneyle deriye işletmek kadına duyulan ilgiyi gösterir.

   DREAM CATHER DÖVMESİ : Dream cather ( Kızılderili tüyü ),vücut sanatı şekli kimileri için hayal gücünü yakalayan bir dövme tasarımıdır.Kızılderililer binlerce yıl dream cather'ları dokumuşlardır.Dream cather,örümceğin sekiz bacağını temsil etmektedir. Dream cather dövmesi, korumanın kuvvetli bir simgesidir. Gelebilecek kötülüklere karşı bir muska veya tılsım görevi yapmaktadır. Yuvarlak tam bir çember,ok ve tüy ile tasarlanan bir Kızılderili dövme dizaynıdır.Son zamanlarda dream cather dövmesi oldukça popüler bir şekildir.Kötülüklerden koruyan şifalı kuvvetine duyulan inanç,Kızılderili kültüründe saygın bir yer kazanmıştır

   CEHENNEM ZEBANİSİ DÖVMESİ:  Eski yunanlarda " bir ilah " veya " tanrısal güç " anlamına gelen daimon ( ilahi bir kudret taşıdığına inanılan adeta tanrılaşmış insanlara verilen adlar ) vardı.Zayıf,yoksul ve mağdur insanları yanlış yola götürmek için kehanetin gücüne sahiptiler. Cehennem yabanisi dövme modeli, boynuzları, azı dişleri ve pençeleri ile tasarlanan korkunç şekillerdir. Cehennem yabanisi figürü, dövme sanatı başta olmak üzere birçok sanatta kullanılmaktadır. Aslında kelimenin kötülük veya kötü niyetle hiçbir alakası yoktu. Fakat Musevi, Hıristiyan, İslam ve yakın doğu kültürlerinde iyi niyet kaybolup, yerini kötü niyet ve kötü ruh almış oldu. Hıristiyan dininde, cehennem yabanilerinin arasında şef, şeytandı. Cehennem yabanisi dövmesi, eski ve yeni birçok farklı dövme kültüründe bulunan modern dövme tasarımı türlerindendir. Anlamı ve şekli açısından kudretli dövme modellerinden biridir. Birçok kültürde cehennem yabanisinin kötülük için bir şöhreti,acı ve acıya sebep olan kötü ruh olarak bilinmekteydi.

   BAYRAK DÖVMESİ: Bayrak dövmesi ile özel bir kabile veya gruba ait olan bireyi tanımak mümkündür. Bayrak dövmeleri, ülkeler ve gruplar arasında popüler şekillerdir. Bayrak sembolü, ulusun egemenliğini temsil eden, vatansever dövme modellerinin en popüler olanıdır. Dövmenin bu tarzı, bayrak şekliyle bir ülkeye sahipliği belirtmektedir. İrlanda, Kanada, Fransa, İngiltere ve Avustralya'da bayrak dövmesi modelleri kullanılmaktadır. Meksika, Brezilya,Lübnan ve Japonya'da bayrak dövmesi,genellikle merkezi tasarım yada renkler ile yurtseverliği sembolize etmek adına yapılan dizayndır.Bir ülkenin askeri hizmetlerinde görev yapan kişiler tarafından bayrak dövmeleri çoğunlukla tercih sebebi olmaktadır.İngiliz bayrağı,Gerçekçi ve merkezi tasarım özellikleri taşıyan bayrak dövmelerinden biridir. Bayrak dövme tasarımları, bir ülkeye kendi sevgi, bağlılık, vatanseverlik ve ulusal gurur duygusunu sembolize etmek için insanların tercih ettiği güçlü bir yoldur. Bayrak dövmeleri, bir ülke bayrağının açık gösterileri olabilir ve ayrıca stilize edilebilir. Birçok durumda bayrak dövmesi, ülkenin şeklini ve ana hattı içinde ulusal bayrak renklerini göstermek için tasarlanmaktadır. Bu, özellikle Amerika birleşik devletleri için geçerlidir.

   KİRAZ DÖVMESİ :
   Kiraz ağacı,en yaşlı meyve ağaçlarındandır.Doğu avrupa ve batı avrupa'da yetişmektedir.Kiraz,yükselmiş bir ailenin parçasıdır.Kiraz;Yunanlılar,Romalılar ve Mısırlılar için favori bir meyvedir.Çin'de kiraz çiçeği,önemli bir kültür sembolünü,japonya'da ise samuray sınıfını temsil etmektedir.Dövme dünyasında,meyvelerin kuvvetli verimlilik simgeciliği ve derin bir kırmızı ile olgun sulu kiraz muhtemelen en bilinen örneğidir.Görünüşde kiraz şekli,bir aşığın dudağına benzeyen erotik bir dövme modelidir.Bir dövme sembolü olarak kiraz meyvesi ağaçda olgunlaşdığı gibi,kadınsı bekaret ve saflığı temsil etmektedir

   KIZILDERELİ KUŞ TÜYÜ DÖVMESİ Indian Feather Tattoos

    Tüyler genellikle kuş yada Kızılderili görüntülerini kapsayan dövme tasarımları ile ilişkilidir.Bir dövme modeli olarak tek bir tüy yeteneği,duygusal ve yaratıcı ruhsal durumu temsil etmektedir.Tüyler,hangi kuş türüne ait olduğu yapısı ve boyutundan belli olmaktadır.Kızılderili kültüründe,dinsel olması için kartal tüyleri elde edilmiş,şefler,şamanlar ve tip adamların güçlü simgesi olarak görülmüştür.Örneğin kartal tüyleri;ruhlara ve tanrılara,dua ve dileklerini rehberlik edilmesi adına insanlara yardımcı olmuştur.Dövme tasarımı olarak tüy,çeşitli modellerde,çiçek ve boncuk ile dizayn edilen bir dövme şeklidir.

   YAZI DÖVMELERİ HARF DÖVMELERİ/Writing Fonts For Tattoo:                       Geleneksel olarak bireyler ve şirketler tarafından kendi isimlerinden meydana gelen bir logoyu yaratmak için baş harfleri kullanılmaktadır.Baş harfler genelde ayırıcı bir desende düzenlenmektedir.Dövme modeli olarak,kişiler kendi baş harflerini yada sevdiği bir kişinin baş harfini vücudunun görünen bölgelerine işletmektedir.Dövme kullanıcısının hayal gücüyle tasarlanan bu şekil,bireyselliği simgelemektedir.

    

   En çok tercih edilen dövme modelleri:

    

    

   Water tattoo flash pictures of

   Images tribal dragon tattoos

   Of Dragon Wing 

   From Black Dragon Tattoo

   Dragon tattoo look attractive

   Red Dragon

   But before saying that tattoos

   Finding a good leg tattoos

   Nice Dragon Tattoos for Women

   Koi Fish 

   Arm eastern dragon tattoo

   angryChina

   Dragon Tattoos

   Blending of a woman and a

   Tibetan Water Dragon

   Green and purple dragon

   Skull and dragon tattoo

   Egyptian Half Sleeve

   3d tattoo

   Blue dolphin

   Tribal dragon tattoos  

   Fantasy dragon tattoos

   Dragon tattoos designs 

   Small dragon tattoos

   Black dragon tattoos 

   Dragon fly tattoos 

   Chinese dragon tattoos 

   Japanese dragon tattoos 

   Pictures of dragon tattoos 

   Medieval dragon tattoos 

   Free dragon tattoos 

   Dragon tattoos for women 

   Celtic dragon tattoos 

   Tribal dragon tattoos designs 

   Japanese dragon tattoos for men 

   Flying dragon tattoos

   Chinese dragon tattoos for men 

   Koi dragon tattoos 

   Rising dragon tattoos  

   Colorful dragon tattoos    

   Dragon images tattoos  

   Winged dragon tattoos 

   European dragon tattoos 

   Half sleeve dragon tattoos 

    

   Dragon tattoos on back 

   Baby dragon tattoos  

   Black and white dragon tattoos

   Dragon tattoos art

   Tribal dragon tattoos for men 

   Tattoos dragon 

   Dragon tribal tattoos 

   Cool dragon tattoos 

   Dragon sleeve tattoos 

   Free pictures of dragon tattoos 

   Red welsh dragon tattoos 

   Dragon tattoos tribal

   G dragon tattoos 

   Dragon tattoos for kids  

   Double dragon tattoos 

   Forearm dragon tattoos

   Mystical dragon tattoos 

   Yin yang dragon tattoos 

   Colored dragon tattoos  

   Mythical dragon tattoos  

   Dragon tattoos pics 

   Images of dragon tattoos 

   Dragon tattoos images 

   Chinese dragon tattoos pictures 

   Awesome dragon tattoos

   Simple dragon tattoos  

   3d dragon tattoos 

   Best dragon tattoos in the world

   Oriental dragon tattoos

   Viking dragon tattoos 

   Dragon tattoos free 

   Miami ink dragon tattoos 

   Small tribal dragon tattoos 

   Blue dragon tattoos  

   Black and grey dragon tattoos 

   Pretty dragon tattoos

   Water dragon tattoos  

   Dragon tattoos on shoulder

   Dragon tattoos designs for men 

   Full back dragon tattoos 

   Girly dragon tattoos  

   Free dragon tattoos designs 

   Dragon tattoos men 

   Eastern dragon tattoos 

   Cute dragon tattoos 

   Back dragon tattoos 

   Tribal dragon tattoos images

   Celtic dragon tattoos for men 

   Gothic dragon tattoos 

   Dragon tattoos meaning  

   Tribal dragon tattoos arm 

   Dragon tattoos sheffield  

   Dragon tattoos gallery 

   Dragon tattoos arm

   Koi and dragon tattoos 

   Dragon tattoos on arm  

   Korean dragon tattoos  

   Female dragon tattoos  

   Dragon tattoos on the back  

   Free dragon tattoos for men  

   Puff the magic dragon tattoos

   Fairy dragon tattoos 

   Women dragon tattoos 

   Meaning of dragon tattoos  

   Skull and dragon tattoos 

   Dragon tattoos for men arm 

   Evil dragon tattoos  

   Full sleeve dragon tattoos 

   Yakuza dragon tattoos 

   Dragon tattoos forearm

   Tattoos dragon designs 

   Japanese koi dragon tattoos

   Dragon arm tattoos 

   Skull dragon tattoos

   Dragon tattoos art japanese 

   Girls with dragon tattoos

   Ying yang dragon tattoos 

   Japanese style dragon tattoos  

   Dragon tattoos shoulder  

   Dragon tattoos back 

   Dragon back tattoos 

   Lower back dragon tattoos 

   Traditional japanese dragon tattoos  

   Welsh dragon tattoos for men

   Dragon tattoos design 

   Dragon tattoos sleeves 

   Japanese dragon tattoos sleeves

   Aztec dragon tattoos 

   Tribal dragon tattoos for women 

   Coloured dragon tattoos 

   Tribal dragon tattoos for girls 

   Jade dragon tattoos

   Realistic dragon tattoos 

   Old school dragon tattoos 

   Chinese dragon tattoos designs 

   Custom dragon tattoos 

   Dragon tattoos for men on back 

   Japanese dragon sleeve tattoos  

   Large dragon tattoos 

   Nice dragon tattoos 

   Purple dragon tattoos 

   Color dragon tattoos 

   Dragon tattoos on leg 

   Arm dragon tattoos  

   Small dragon tattoos for women 

   Dragon temporary tattoos 

   Chinese dragon tattoos for women 

   Japan dragon tattoos 

   Earth dragon tattoos 

   Japanese dragon tattoos for women  

   Western dragon tattoos for men 

   Tattoos of dragon 

   George and dragon tattoos 

   Dragon tattoos for men on arm 

   Dragon tattoos black and white 

   Black and gray dragon tattoos  

   Mens dragon tattoos  

   Free japanese dragon tattoos 

   Jade dragon tattoos in chicago 

   Pics of dragon tattoos 

   Green dragon tattoos 

   The best dragon tattoos 

   Year of the dragon tattoos 

   Dragon tattoos on thigh 

   Dragon tattoos for back 

   Western dragon tattoos  

   Celestial dragon tattoos 

   White dragon tattoos

   Maori dragon tattoos 

   Dragon pictures for tattoos 

   Thai dragon tattoos 

   Dragon design tattoos

   Cute baby dragon tattoos 

   Dragon body tattoos  

   Dragon tattoos chest  

   Nordic dragon tattoos 

   Japanese dragon tattoos gallery 

   Tribal dragon back tattoos  

   Wicked dragon tattoos 

   Chinese dragon tattoos design 

   Fierce dragon tattoos 

   Angel tattoos designs 

   Aquarius tattoos designs 

   Aries tattoos designs 

   Armband tattoos designs  

   Badass dragon tattoos 

   Dragon wing tattoos  

   Fairy and dragon tattoos 

   Dragon shoulder tattoos 

   Small dragon tattoos for men 

   Dragon tattoos on chest

   Pictures of japanese dragon tattoos

   Dragon leg tattoos  

   Dragon tattoos for arm

   Japanese dragon tattoos pictures 

   Black chinese dragon tattoos 

   Cross dragon tattoos 

   Hot dragon tattoos

   Eastern dragon tattoos for men 

   Body dragon tattoos  

   George and the dragon tattoos 

   Tribal dragon tattoos gallery

   Sword and dragon tattoos  

   Dragon skull tattoos 

   Astrology tattoos designs

   Japanese dragon tattoos designs 

   Pictures dragon tattoos 

   Koi fish dragon tattoos 

   Dragon tattoos for girls 

   Dragon head tattoos 

   Red dragon tattoos 

   Welsh dragon tattoos 

   Feminine dragon tattoos 

   Best dragon tattoos 

   Fake dragon tattoos 

   Temporary dragon tattoos 

   Dragon tattoos pictures 

   Dragon tattoos meanings 

   Dragon tattoos for men   

   Asian dragon tattoos 

   Aztec tattoos designs  

   Back piece tattoos designs 

   Barbed wire tattoos designs 

   Bear tattoos designs  

   Biker tattoos designs 

   Biomechanical tattoos designs 

   Bird tattoos designs  

   Bull tattoos designs 

   Butterfly tattoos designs  

   Praying hands tattoos designs 

   Religious tattoos designs  

   Rose tattoos designs  

   Sagittarius tattoos designs 

   Scorpio tattoos designs  

   Scorpion tattoos designs  

   Skull tattoos designs  

   Snake tattoos designs  

   Spider tattoos designs  

   Star tattoos designs  

   Sun tattoos designs 

   Celtic tattoos designs 

   Chinese tattoos designs  

   Clover tattoos designs  

   Cross tattoos designs  

   Dagger tattoos designs  

   Death tattoos designs  

   Demon tattoos designs  

   Devil tattoos designs  

   Dog tattoos designs  

   Dolphin tattoos designs  

   Dragon tattoos designs  

   Dragonfly tattoos designs 

   Dream catcher tattoos designs  

   Eagle tattoos designs 

   Egyptian tattoos designs 

   Evil tattoos designs

   Fairy tattoos designs  

   Fantasy tattoos designs 

   Fire - flame tattoos designs 

   Flag tattoos designs  

   Flower tattoos designs  

   Frog tattoos designs  

   Gambling tattoos designs  

   Gemini tattoos designs  

   Grim reaper tattoos designs 

   Hawaiian tattoos designs  

   Heart tattoos designs  

   Horse tattoos designs  

   Horseshoe tattoos designs  

   Indian tattoos designs  

   Irish tattoos designs  

   Japanese tattoos designs  

   Jesus tattoos designs 

   Kanji tattoos designs  

   Knotwork tattoos designs  

   Koi fish tattoos designs 

   Ladybug tattoos designs  

   Laugh now cry later designs  

   Leo tattoos designs  

   Libra tattoos designs  

   Lion tattoos designs

   Calligraphy tattoos designs  

   Cancer tattoos designs 

   Capricorn tattoos designs 

   Cat tattoos designs

   Military tattoos designs  

   Moon tattoos designs  

   Music tattoos designs  

   Native American tattoos designs 

   Panther tattoos designs

   Phoenix tattoos designs  

   Pisces tattoos designs  

   Lizard tattoos designs 

   Lower back tattoos designs 

   Memory-banner tattoos designs 

   Taurus tattoos designs  

   Tiger tattoos designs  

   Torn skin tattoos designs 

   Tribal tattoos designs  

   Turtle tattoos designs  

   Vine tattoos designs 

   Virgo tattoos designs 

   Warrior tattoos designs 

   Wings tattoos designs

   Wolf tattoos designs 

   Word tattoos designs 

   Yin yang tattoos designs

   Zodiac tattoos designs

   Dragon tattooss for 

   Celtic Cross Tattoos

   History of Japanese tattooing

   Upgraded Dragon tattoos by

   Dragonfly tattoo

   Mt double headed 

   Dragon Skull Motorcycle Tattoo

   Arm Tattoos

   The Chinese red dragon has

   Dragon tattoos on 

   The Welsh Red Dragon Tattoo

   Tiger and dragon tattoo

   Dragon Tattoo

   Fantasy Dragon Tattoos

   Koi Tattoos Pictures

   Baby dragon in tribal  

   Chinese Symbol Tattoo

   Dragon Tattoos

   Celtic Dragon Tattoos

   Free Tattoo Gallery

   Chinese dragon tattoos.

   Tribal arm tattoo designs

   Cherry blossom tattoo sleeve

   Custom black and 

   Cross dragon tattoos

   Japanese Tattoo Galleries

   Beauty Girly Heart 

   Fairy tattoos

   Some tattoo designs 

   Gothic tattoo writing

   Popular Upper back tribal

   Red Dragon Tattoo CANTON

   Viking Dragon Tattoo Pictures

   Chinese dragon tattoos

   Fancy a Buddhist tattoo?

   Dragon Tattoo Designs Blog

   Dragon tattoo design

   Dragon tattoo designs

   My sankofa tattoos. 

   Dragon tattoo art has been one

   Dragon Tattoos on Back.

   Rising Dragon Tattoo3c/b

   Man shows his dragon tattoo

   Chinese Celtic 

   Koi and Dragon Tattoo

   Tribal dragon tattoo designe pic

   Arm tattoo

   Dragon Yin Yang Tattoo Designs

   Chinese Dragon Tattoo Pictures

   Asian formNordic style.

   Lizard Head Tattoo Design

   Dragon Wing dragon tattoos

   Dragon tattoo designs free

   Dragon Tattoos

   Celtic tattoo designs for 

   Winged dragon tattoo

   Designs dragon tattoos

   Dragon tattoo sleeves

   Japanese Dragon Tattoos

   Skull tattoo

   Tribal Dragon Tattoos Pictures

   Ornaments and ethnic tattoos

   Amazing koi fish and 

   Black dragon tattoo is very

   Tattoo dragon

   Of eastern dragon tattoo

   Dragon Samurai 

   Free tribal 

   2010 full sleeve dragon

   2011 full sleeve dragon

   Japanese Dragon Tattoo Designs

   Leg tattoos ideas

   Amazing Skulls Tattoos Design

   Flying dragon with sign

   Black dragon tattoo on

   Celtic dragon tattoo

   Female issues 

    mystical dragon design

   Excellent Dragon Tattoo

   Flying Dragon Tattoo

   Arm Tattoos 

   Be climbed by men cowboys.

   Black and gray dragon tattoo

   Baby Dragon

   Tribal tattoo dragon

   Body Art Temporary Tattoos

   Grey dragon sleeve tattoo

   Dragon Tattoos For Men

   Japanese tattoos meaning

   Half Sleeve Tattoo Designs

   Japanese Tattoo 

   Cool Dragon Tattoo images

   Chinese Dragon Tattoo for Arm

   Dragon flower 

   Kokopelli tattoo designs

   Tattoo dragon tattoo designs

   Dragon Tattoo Designs Blog

   Tattoo flying birds

   Fierce dragon vector

   Asian dragon tattoos pretty

   Take a look at our cross

   Japanese sleeve tattoo designs

   Wicked cool skull hand 

   Chinese Dragon Tattoos Chinese

   Japanese tattoos designs

   Koi Japanese Dragon Tattoo

   Dragon Tattoo

   Dragon Tattoos Designs High

   Dragon And 

   Tagged with tattoos

   Tribal dragon tattoos designs

   Dragon tattoo designs

   Doing full sleeve atm,

   Illustration dragon head

   Japanese Tattoo Chart

   Japanese Dragon Tattoos Sleeve

   Maori dragon in 

   Tribal dragon tattoo

   Jesus birds tattoos

   Sleeve Tattoos Men

   Free dragon tattoo designs

   Dragon sleeve  

   Goodbye Tattoo Baker

   Dragon tatoo pics 

   Dragon tattoos Some 

   Dövme Malzemesi, Tattoo Malzemesi, Dövme Boyaları, Tattoo Boyaları, Dövme İğneleri, Tattoo İğneleri, Dövme Uçları, Tattoo Uçları

   Dövme malzemesi satan yerler, dövme malzemesi, dövme makinasi, dövme ekipmanları

   Dövme malzemesi satan yerlerin başında ONESPRAY TATTOO gelmektedir. Bir çok tanınmış dövme şablonu ve sprey dövme satan One Spray Tattoo’da aradığınız kaliteyi ve bol çeşidi bulabilirsiniz.

    

    

   22.05.2018

   Anasayfa | İletişim | Müşteri Hizmetleri                      

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.